You are here: Home :: تازه ها و خبرها خلخال آزمونه (پایلوت) جشنواره ملی عشایری شد.
يكشنبه, 15 اسفند 1395 09:30

خلخال آزمونه (پایلوت) جشنواره ملی عشایری شد.

(0 آرا)

 

خلخال آزمونه (پایلوت) جشنواره ملی عشایری شد.


مدیرکل امور عشایری استان اردبیل از انتخاب خلخال به همراه 2 شهرستان دیگر استان به عنوان آزمونه (پایلوت) برگزاری جشنواره ملی کوچ عشایر خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر اردبیل به نقل از خبرگزاری ایرنا ، قادر هنرمند روز یکشنبه در جلسه شورای عشایری خلخال افزود: شهرستان های خلخال ، سرعین و مشگین شهر به عنوان سه شهرستان آزمونه استان برای برگزاری جشنواره های ملی کوچ عشایر انتخاب شده اند و جشنواره سال 96 این استان به میزبانی خلخال اردیبهشت سال آینده برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه استان اردبیل در برگزاری جشنواره های عشایری رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده، گفت: با توجه به وجود جاذبه های گردشگری خلخال و نیز تنوع زندگی عشایری در این شهرستان پیش بینی می شود جشنواره ملی کوچ عشایر در بهترین شرایط ممکن برگزار شود.

او از تخصیص 700 میلیون ریال برای برگزاری این جشنواره در بهار سال آینده خبرداد و افزود: با توجه به حضور عشایر مختلف کشور در این جشنواره انتظار می رود فرمانداری خلخال نیز با تخصیص اعتبار لازم در برگزاری این جشنواره ملی کمک کند.

هنرمند با اشاره به نقش تولید دامی عشایر استان اردبیل در تامین لبنیات و پروتئین مصرفی اهالی استان گفت: در حال حاضر 15 هزار خانوار عشایری با بیش از 80 هزار نفر جمعیت تامین 30 درصد از لبنیات و پروتئین مصرفی شهروندان اردبیلی را بر عهده دارند.

وی بیان کرد: عشایر خلخال نیز با یک هزار و 300 خانوار علاوه بر تامین پروتئین و لبنیات مصرفی این شهرستان 50 درصد از صنایع دستی این شهرستان را نیز تولید می کنند.

فریدون بابایی ، فرماندار خلخال نیز در این جلسه با اعلام آمادگی برای برگزاری جشنواره ملی کوچ عشایر به میزبانی این شهرستان در بهار سال آینده گفت: برگزاری جشنواره ها فرصت مناسبی برای معرفی جاذبه های گردشگری منطقه و نیز فرهنگ سنتی و بومی حاکم بر زندگی عشایر است.

به گفته وی ، بی توجهی به حفظ فرهنگ سنتی و بومی عشایر در سال های گذشته موجب آسیب پذیری جامعه عشایر در مقابل حوادث طبیعی شده طوری که در بارش های سنگین برف بهمن امسال نان مصرفی و مورد نیاز بسیاری از روستاهای عشایر نشین خلخال از طریق نانوایی های این شهر تامین شد و در اختیار آنها قرار گرفت.

هترمند اضافه کرد: وابستگی عشایر به نان و آذوقه شهری یک تهدید جدی برای ادامه حیات سنتی عشایر بوده و این قشر مولد را در مقابل حوادث طبیعی آسیب پذیر کرده است.

خلخال در جنوب اردبیل واقع شده است.

بازدید: 341 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق این سایت مربوط به مدیریت امور عشایر استان اردبیل می باشد.
آدرس پستی: اردبیل، مجتمع بزرگ اداری بعثت - کد پستی 13191-56158
تلفن: 3-33741192 (045)      نمابر:  33741191 (045)    تلفن گویا:  33741194 -045