You are here: Home :: تازه ها و خبرها اکو توریسم عشایر در دست مطالعه است
يكشنبه, 17 دی 1396 10:29

اکو توریسم عشایر در دست مطالعه است

(0 آرا)

 

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل

اکو توریسم عشایر در دست مطالعه است

 

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل گفت: اکوتوریسم عشایر با هدف توسعه گردشگری مناطق عشایری این استان و جذب گردشگران داخلی و خارجی در حال مطالعه است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر اردبیل قادر هنرمند روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به ظرفیت های گردشگری ییلاق های دامنه های سبلان ،بزقوش و باغرو اجرای چندین طرح توریستی در این ییلاق ها مد نظر است که با اتمام مطالعات عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: با هدف تسریع در اجرای طرح توریسم عشایری استان تفاهم نامه ای بین اداره کل امور عشایری و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان امضا شده و در آن علاوه بر شناسایی قابلیت های منطقه و عشایر توسعه منابع مالی آن نیز پیش بینی شده است.

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل گفت: با اجرای طرح های توریستی در مناطق عشایری همچنین جاذبه‌های گردشگری عشایر شاهسون معرفی خواهد شد .

هنرمند بیان کرد : با توجه به سکونت 15 هزار خانوار عشایر در پنج شهرستان، عشایر می‌تواند یکی از محورهای توسعه گردشگری استان اردبیل باشد.

هنرمند افزود: با وجود اینکه جاذبه‌های متعددی در نوع زندگی، فرهنگ و آداب ‌و رسوم عشایر مشاهده می‌شود اما معرفی‌ها به حد کافی نبوده و لازم است با همکاری دستگاه‌ها جاذبه‌ها بیش از گذشته معرفی شود.

عشایر استان اردبیل سالانه 12 هزار تن گوشت قرمز ، 43 هزار تن شیر ، پنج هزار و 400 تن پنیر و یک هزار و 500 تن پشم و 14 هزار متر مربع صنایع دستی از جمله انواع فرش ، گلیم و جاجیم تولید می کنند که نقش بسزایی در رشد اقتصادی آن دارند.

این عشایر که به ایل شاهسون معروف هستند معمولا نیمی از سال را در قشلاق های مغان و نیمی دیگر را در ییلاق های ارتفاعات و در دامنه های سبلان، بزقوش و باغرو سپری می کنند. ایل شاهسون سومین ایل بزرگ کشور است و جمعیت عشایر استان اردبیل 66 هزار و 500 نفر و در قالب 12 هزار و 800 خانوار بوده که به نگهداری 1.5 میلیون راس دام مشغول هستند.

عشایر استان از 45 طایفه مستقل تشکیل شده که همه ساله در یک هزار و 527 اوبا ، 527 قشلاق ، 237 ییلاق ، هفت زیست بوم و 51 سامانه زندگی می کنند.

در مقایسه با جمعیت عشایری کشور عشایر شاهسون اردبیل 6.5 درصد از جمعیت عشایر کشور را تشکیل می دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل 6درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده اند.

بازدید: 14 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق این سایت مربوط به مدیریت امور عشایر استان اردبیل می باشد.
آدرس پستی: اردبیل، مجتمع بزرگ اداری بعثت - کد پستی 13191-56158
تلفن: 3-33741192 (045)      نمابر:  33741191 (045)    تلفن گویا:  33741194 -045