You are here: Home :: تازه ها و خبرها بهره‌برداری عادلانه از اراضی پایاب خداآفرین نیازمند تشکیل تعاونی است.
سه شنبه, 05 دی 1396 08:13

بهره‌برداری عادلانه از اراضی پایاب خداآفرین نیازمند تشکیل تعاونی است.

(0 آرا)

رئیس سازمان امور اراضی در اردبیل:

بهره‌برداری عادلانه از اراضی پایاب خداآفرین نیازمند تشکیل تعاونی است. 

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: تشکیل تعاونی بهترین راه‌حل برای بهره‌برداری عادلانه از اراضی پایاب خداآفرین توسط عشایر استان اردبیل است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر اردبیل به نقل از خبرگزاری تسنیم از اردبیل، علیرضا اورنگی در جلسه هماهنگی نظام بهره‌برداری اراضی پایاب سد خداآفرین اظهار داشت: تشکیل تعاونی بهترین راه‌حل برای بهره‌برداری عادلانه از اراضی پایاب خداآفرین توسط عشایر استان اردبیل است که انتظار می‌رود این موضوع مورد توجه واقع شود.

وی افزود: اگر عملیاتی شدن اجرای این پروژه به صورت عادلانه انجام شود به طور حتم شتاب بیشتری به اجرای پروژه می‌دهد که این موضوع به طور حتم ما را در دستیابی به اهداف مورد نظر رهنمون می‌شود و اگر دستورالعمل واگذاری برمبنای سهام  به بهترین نحو انجام شود سبب می‌شود که هیچ مشکلی در واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین به عشایر پیش نیاید.

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: از مهم‌ترین اهدافی که در این زمینه به دنبال آن هستیم این است که  عملیات کشت بر روی زمین‌هایی که برای بهره‌برداری تحویل داده شده در نخستین فرصت در اختیار عشایر استان قرار بگیرد تا سال زراعی پیش رو را از دست ندهند.

اورنگی اظهار کرد: تاخیر در واگذاری اراضی به عشایر سبب متحمل شدن صدمات بسیاری در بخش اقتصاد کشاورزی می‌شود که به همین دلیل نیاز است  در این زمینه مسئولان و دستگاه‌های مربوطه مشارکت و همکاری‌های لازم را داشته باشند تا شاهد رشد و شکوفایی بخش کشاورزی در منطقه باشیم.

وی تصریح کرد: اهمیت به نظام بهره‌برداری پایاب سد خداآفرین به منظور توسعه استان حائز اهمیت است که در این زمینه نیاز است از نظرات کارشناسانه و تخصصی برای حل مشکلات پیش رو استفاده شود تا بتوانیم اجرای این طرح را با موفقیت تا پایان سال آینده ادامه دهیم و خروجی‌های مطلوب را شاهد باشیم.

در ادامه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: مبنای واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین در دشت مغان به عشایر براساس عرف منطقه ای برای دارندگان 10 واحد دامی 6هکتار است.

سروی افزود: در طرح واگذاری اراضی پایاب خداآفرین به عشایر دارندگان 10 واحد دامی دارای پروانه چرا به میزان 6 هکتار زمین زراعی و دارندگان 130 واحد دامی پروانه چرا حداکثر حق بهره برداری از 18 هکتار زمین زراعی آبی را خواهند داشت.

وی اظهارکرد: تشکیل نظام های بهره برداری در پایاب اراضی تحت پوشش سد خدا آفرین آغاز شده است و عشایر نهایت همکاری و هماهنگی را با مسئولان و دست اندرکاران دارند و تلاش بر این است که قبل از آغاز سال زراعی جدید بهره برداران بتوانند عملیات آماده سازی بستر بذر و کاشت را آغاز کنند.

سروی بیان کرد: تعداد این تشکل ها 49 فقره می باشد که با یک مدیریت نظامند مراحل نهایی ثبت خود را سپری می کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود :2 هزار و 144پرونده در باره واگذاری اراضی به عشایر در کمینه های پالایش با عضویت دستگاه های اجرایی تشکیل شده و این پرونده ها برای واگذاری در اختیار هیات هفت نفره قرار گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: اقدامات مربوط به نظام های بهره برداری تا بهار سال 97 به اتمام خواهد رسید .

سروی گفت: یکی از اولویت‌های مهم و اساسی در اجرای پروژه ملی شبکه‌گذاری اراضی پایاب سد خداآفرین رفع تداخلات اراضی کشاورزی با منابع طبیعی است و ضروری است با شروع بهره‌برداری از این پروژه عظیم استانی و ملی اختلافات مربوط به اراضی با دولت حل و فصل شود چرا که تداوم این اختلافات امنیت تولید و موفقیت‌آمیز بودن نظام بهره‌برداری را به مخاطره می‌اندازد‌.

وی ادامه داد: با بهره برداری از اراضی پایاب سدخدا آفرین آثار اقتصادی آن نیز نمایان می شود و ضروری است پیوست های اجتماعی این طرح نیز لحاظ شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: برنامه ریزی باید طوری تنظیم شود که عشایر از کشاورزی و دامداری معیشتی به سوی کشاورزی صنعتی و ثروت آفرین حرکت کنند.

بازدید: 62 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق این سایت مربوط به مدیریت امور عشایر استان اردبیل می باشد.
آدرس پستی: اردبیل، مجتمع بزرگ اداری بعثت - کد پستی 13191-56158
تلفن: 3-33741192 (045)      نمابر:  33741191 (045)    تلفن گویا:  33741194 -045