You are here: Home :: تازه ها و خبرها مهم ترین اولویت در طرح پایاب سدخداآفرین تامین حق و حقوق عشایر است
دوشنبه, 15 آبان 1396 04:25

مهم ترین اولویت در طرح پایاب سدخداآفرین تامین حق و حقوق عشایر است

(0 آرا)

معاون امور عمرانی استاندار اردبیل:

مهم ترین اولویت در طرح پایاب سدخداآفرین تامین حق و حقوق عشایر است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل تاکید کرد که در اجرای طرح بزرگ پایاب سد خدا آفرین مهم ترین اولویت که می بایست مد نظر مسوولان قرار گیرد تامین حق و حقوق عشایر زحمتکش منطقه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر اردبیل به نقل از ایرنا ، جعفر فهیمی روز یکشنبه در جلسه تشریح روند اجرایی نظام های بهره برداری اراضی پایاب سد خداآفرین افزود: این عشایر سالیان سال در قشلاقات مغان به عنوان تولید کننده نقش موثری در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی داشته اند و میزان واگذاری اراضی به این قشر زحمتکش باید به گونه ای باشد که آنها را درگیر کشاورزی معیشتی نکند و آنان بتوانند با میزان راضی کشاورزی که در اختیارشان قرار خواهد گرفت از درآمد اقتصادی معقول و قابل قبولی برخوردار باشند.

وی بیان کرد: سه اصل قانون ، علم و تجربیات باید طرح مهم اراضی پایاب سد خدا آفرین را به سرمنزل مقصود برساند.

فهیمی گفت: تهیه نقشه کاداستر یکی از اولویت های اساسی و مهمی است که باید با جدیت دنبال شود، مشاور در تهیه نقشه کاداستر می بایست در تک تک بهره برداران از تصرفات عرفی عشایر مطلع باشد و قوانین و مقررات را به آنها بازگو کند و به صراحت میزان مساحتی از اراضی را که به وی پس از اجرای پروژه تعلق خواهد گرفت ، تفهیم کند تا اگر شکایت و یا اعتراضی دارد در یک دوره زمانی آن را مطرح نماید.

وی اظهار کرد: اجرای این طرح ملی نباید منجر به مشاجره و اختلاف شود زیرا پایداری امنیت در نواری مرزی استان یکی از اساسی ترین اولویت هاست.

معاون استاندار اردبیل ادامه داد: پیوست اجتماعی باید در اجرای این طرح لحاظ شده و به باورها و اعتقادات عشایر توجه شود.

عدیل سروی ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز در این جلسه گفت: نظام بهره برداری از اراضی پایاب سد خدا آفرین باید کمترین خطا و اشتباه را در بهره برداری داشته باشد و این امر محقق نخواهد شد مگر درسایه اتحاد و یکپارچگی دستگاههای ذیربط در این امر که امیدواریم با تمهیدات و حمایت های مسوولان استانی و کشوری این نظام نوین بهره برداری را به بهترین نحو ممکن در دشت مغان به اتمام برسانیم

سروی افزود: یکی از اولویت های مهم و اساسی در اجرای طرح ملی شبکه گذاری اراضی پایاب سد خدا آفرین رفع تداخلات اراضی کشاورزی با منابع طبیعی است ، با شروع بهره برداری از این طرح عظیم استانی باید اختلافات مربوط به اراضی کشاورزان با دولت حل و فصل شود زیرا ادامه دار بودن مشکل تداخل امنیت تولید و موفقیت آمیز بودن نظام بهره برداری را به مخاطره می اندازد.

وی بیان کرد: طرح جامع و شبکه های آبیاری و زهکشی فرعی شامل شبکه آبیاری و زهکشی اراضی پایاب سد خدا آفرین ، شبکه آبیاری اراضی پایاب سد احمد بیگلو و شبکه آبیاری اراضی پایاب سد عمارت به مساحت 42 هزار و 435 هکتار مراحل اجرایی و تکمیلی خود را با موفقیت سپری می کند.

طرح پایاب سد خدا آفرین از سال 92 در حال اجراست و با اجرای آن بیش از 62 هزار هکتار از اراضی دیم منطقه آبی خواهد شد. این طرح در کنار مهار آب های مرزی با یک میلیارد دلار اعتبار در حال اجراست.

بازدید: 18 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق این سایت مربوط به مدیریت امور عشایر استان اردبیل می باشد.
آدرس پستی: اردبیل، مجتمع بزرگ اداری بعثت - کد پستی 13191-56158
تلفن: 3-33741192 (045)      نمابر:  33741191 (045)    تلفن گویا:  33741194 -045