You are here: Home :: تازه ها و خبرها توزیع اعتبارات صندوق خرد زنان عشایری غفور آباد خلخال
چهارشنبه, 25 مرداد 1396 06:09

توزیع اعتبارات صندوق خرد زنان عشایری غفور آباد خلخال

(0 آرا)

 

خشکسالی یک هزار و 300 میلیارد ریال به عشایر استان اردبیل خسارت زد.


 

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل گفت: در اثر تداوم خشکسالی در ییلاقات و مراتع مورد استفاده دام های عشایر در تابستان سال جاری یک هزار و 300 میلیارد ریال خسارت به عشایر این استان وارد شد.

خشکسالی یک هزار و 300 میلیارد ریال به عشایر استان اردبیل خسارت زد

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر اردبیل به نقل از خبرگزاری ایرنا ، قادر هنرمند روز چهارشنبه در مراسم توزیع اعتبارات صندوق خرد زنان عشایری غفورآباد از توابع بخش مرکزی خلخال افزود: برای جبران بخشی از این خسارت اداره کل امور عشایری استان با خرید 15 هزار تن جو و نیز علوفه و قرار دادن آن در اختیار عشایر ساکن در دامنه های سبلان ، باغرو و عشایر خسارت دیده از خشکسالی تابستان امسال در خلخال برای جبران بخشی از خسارات وارده تلاش می کند.

وی گفت: در این راستا 400 میلیارد ریال اعتبار تسهیلاتی قرض الحسنه با کارمزد چهار درصد و بدون ضامن بانکی و به ازای هر خانواده 50 میلیون ریال در اختیار خانوارهای عشایری استان قرار می گیرد.

او با اشاره به نقش عشایر استان در تولیدات دامی و لبنی اظهار کرد: هر یک از عشایر به اندازه مصرف 16 نفر از افراد جامعه تولید می کنند و در حال حاضر 45 هزار تن شیر خام تولیدی عشایر استان اردبیل توسط 20 کارگاه غیر بومی و تنها 2 کارگاه بومی جمع آوری و به نام لبنیات استان های دیگر در بازار مصرف بفروش می رسد.

هنرمند هدف از تشکیل صندوق های خرد زنان عشایری استان را حمایت از اشتغال و ارتقای توان مالی خانوارهای روستایی به ویژه زنان سرپرست خانوار اعلام کرد و افزود: با این کار زنان عشایر در کنار پرداختن به شغل اصلی خود یعنی دامداری تولیدات لبنی می توانند کارهای جنبی از جمله قالیبافی ، پرورش بوقلمون ، مرغ بومی ، ورنی بافی و ایجاد مشاغل خانگی درآمد خود را افزایش دهند.

وی اظهار کرد: تاکنون 6 صندوق خرد زنان عشایر در سطح عشایر استان تشکیل شده که یکی از این صندوق ها در روستای عشایر نشین غفورآباد شهرستان خلخال تشکیل شده است.

وی گفت: در مراسم توزیع اعتبارات صندوق خرد زنان این روستا 10 نفر اعضای جدید نیز به جمع اعضای 20 نفره قبلی روستا اضافه شد.

او افزود: در آینده چهار صندوق جدید در عشایر شهرستان خلخال تشکیل شده و برای دستیابی به اهداف دولت در ارتقای سطح توان مالی عشایر این شهرستان تلاش خواهد شد.

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل همچنین از استقلال شرکت تعاونی عشایر خلخال خبرداد و گفت: مجوز استقلال شرکت تعاونی عشایر این شهرستان صادر شده و بزودی این شرکت تعاونی فعالیت های خودرا در عرصه های مختلف توزیع نهاده های دامی و سایر امورات مالی مربوط به عشایر منطقه آغاز خواهد کرد.

جانشین فرماندار خلخال نیز در این آئین از صرف اعتباری بالغ بر 40 میلیارد ریال برای اجرای پروژه های گازرسانی به 14 روستا از مجموع 16 روستای کرد زبان و عشایر نشین این شهرستان خبرداد و گفت: این پروژه ها در حال آماده شدن برای بهره برداری است.

احمد قنبری با قدردانی از ارائه خدمات ارزنده از سوی اداره امور عشایری استان اردبیل و خلخال به عشایر این شهرستان افزود این کار موجب افزایش میل و رغبت عشایر به ماندگاری در منطقه ، پیشگیری از مهاجرت و توقف خالی شدن روستاهای عشایر نشین شده است.

روستای غفورآباد خلخال در دامنه کوه عجم سومین قله مرتفع استان اردبیل واقع شده و عشایر این روستا به دلیل بروز خشکسالی تابستان امسال در سطح ییلاقات و مراتع منطقه امسال قبل از موعد مقرر به روستای محل سکونت خود بازگشتند.

بازدید: 49 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق این سایت مربوط به مدیریت امور عشایر استان اردبیل می باشد.
آدرس پستی: اردبیل، مجتمع بزرگ اداری بعثت - کد پستی 13191-56158
تلفن: 3-33741192 (045)      نمابر:  33741191 (045)    تلفن گویا:  33741194 -045