You are here: Home :: تازه ها و خبرها ظرفیت مناطق عشایری استان اردبیل فرصت مناسب برای رونق توریسم
دوشنبه, 18 ارديبهشت 1396 06:16

ظرفیت مناطق عشایری استان اردبیل فرصت مناسب برای رونق توریسم

(1 رای)

 

هفتمین جشنواره ملی کوچ عشایر بیله‌سوار با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد.

 

 

ظرفیت مناطق عشایری استان اردبیل فرصت مناسب برای رونق توریسم

استاندار اردبیل گفت: جذابیت ‌های زندگی عشایری در جذب گردشگر داخلی و خارجی موثر است و باید از ظرفیت های مناطق عشایری استان حداکثر استفاده را در حوزه توریسم عشایری کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر اردبیل به نقل از خبرگزاری ایرنا مجید خدابخش در هفتمین جشنواره کوچ عشایر در روستای روح کندی بخش جعفرآباد بیله سوار مغان افزود: زندگی عشایری در این استان ظرفیت مناسبی برای توسعه گردشگری در بخش‌ های مختلف از جمله زیبایی ‌های کوچ و گردشگری انسانی دارد که باید این مهم مورد توجه جدی مسوولان و متولیان امر قرار بگیرد.

وی بیان کرد: گردشگری در ردیف فرصت ‌های مهم برای توسعه استان است و جشنواره ‌های میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری می‌ تواند به تقویت این صنعت در استان کمک کند.

استاندار اردبیل با اشاره به اینکه زندگی و معیشت عشایر نمونه ‌ای از اقتصاد مقاومتی است افزود: خصوصیات اقتصاد مقاومتی مانند متکی بودن به خود و تولید و عدم وابستگی بیرونی از جمله ویژگی هایی است که در زندگی عشایر وجود دارد.

او با اشاره به اینکه عشایر میراث داران ،حافظان و حاملان ارزش ها و فرهنگ اصیل ایران اسلامی کشور هستند گفت: امروزه مظهر و اوج اعتماد اجتماعی در جامعه عشایری دیده می شود و باید این فرهنگ غنی عشایری ماندگار و ریشه دارتر شود.

وی اظهار کرد: عشایر خدمات شایسته ای برای استقرار نظم و امنیت در کشور انجام داده اند و بسیاری از دستاوردهای امروز نظام جمهوری اسلامی ایران در این منطقه مرهون رشادت ها و فداکاری های آنهاست.

خدابخش با بیان اینکه جشنواره کوچ عشایر در سال 88 به ثبت ملی شهرستان بیله سوار رسیده افزود: از سال 93 این جشنواره با رویکرد متنوعی آغاز شد و هر سال در ایام کوچ عشایر شاهد برگزاری این جشنواره در این منطقه هستیم.

او همچنین با بیان اینکه صنعت باید در اختیار کشاورزی و دامداری قرار بگیرد افزود: بزرگترین طرح در طول تاریخ استان اردبیل در دولت تدبیر و امید در شهرستان بیله سوار و پارس آباد در حوزه آب و خاک اجرایی می شود و کانال اصلی این طرح به طول 92 کیلومتر می باشد و با اتمام آن در سال 97 بیش از یک میلیون و 500 هزار تن به محصولات کشاورزی استان اردبیل افزوده خواهد شد.

وی گفت: بیش از یک هزار دستگاه ماشین آلات و سه هزار و 100 نفر در این طرح بصورت شبانه روزی در حال فعالیت برای تکمیل پروژه هستند و با تکمیل این پروژه کشت و صنعت های کوچک و بزرگ در راستای تولید و اشتغال در منطقه ایجاد خواهد شد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نیز هدف از برگزاری هفتمین جشنواره ملی کوچ عشایر شهرستان بیله سوار را معرفی توانمندی ها و عرضه تولیدات عشایری ذکر کرد.

قادر تقی زاده افزود: اجرای گروه آیینی و حرکات موزون عشایر ترکمن استان گلستان ، بازی های بومی و محلی عشایری ، مسابقه کمانگیری روی اسب ، موسیقی عاشیقلار ، موسیقی سنتی آذری و اجرای نمایش شعرخوانی از جمله برنامه های تدارک دیده شده در این جشنواره است.

وی از برپایی 30 غرفه شامل سه غرفه مربوط به استان های کردستان، گیلان و تهران، غرفه های صنایع دستی شهرستان های بیله سوار، پارس آباد، گرمی ، اردبیل و نمین ، غرفه گیاهان دارویی ، آتلیه عکاسی سنتی ، توانمندی های عشایر شهرستان بیله سوار ، ادارات شهرستان بیله سوار و 2 غرفه شرکت بیمه روستایی و عشایری خبر داد و گفت: 11 آلاچیق طوایف عشایر شاهسون، یک آلاچیق ترکمن استان گلستان و یک سیاه چادر کرمانشاه در این جشنواره برپا شد.

او اظهار کرد: همچنین در این جشنواره مراحل سنتی بافت فرش شهرستان بیله سوار از مرحله پشم چینی تا بافت به نمایش گذاشته شد.

به گفته وی ، مسابقات تیراندازی با کمان سنتی قهرمان قهرمانان کشوری با شرکت 24 کماندار مرد و زن با لباس های محلی و سنتی استان های آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل ، البرز ، کردستان ، فارس ، گلستان ، یزد ، تهران ، لرستان و چهارمحال بختیاری برگزار شد.

بیله سوار مغان در شمال اردبیل و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

جمعیت عشایر استان اردبیل ۶۶ هزار و ۵۰۰ نفر و در قالب ۱۲ هزار و ۸۰۰ خانوار بوده که به نگهداری 1.5 میلیون راس دام مشغول هستند.

عشایر استان از ۴۵ طایفه مستقل تشکیل شده که همه ساله در یک هزار و ۵۲۷ اوبا ، ۵۲۷ قشلاق ، ۲۳۷ ییلاق ، هفت زیست بوم و ۵۱ سامانه زندگی می کنند.

در مقایسه با جمعیت عشایری کشور عشایر شاهسون اردبیل 6.5 درصد از جمعیت عشایر کشور را تشکیل می دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل 6 درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده اند.

عشایر استان همه ساله ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز ، ۴۳ هزار تن شیر ، پنج هزار و ۴۰۰ تن پنیر و یک هزار و ۵۰۰ تن پشم و ۱۳ هزار و ۶۰۰ متر مربع صنایع دستی تولید می کنند.

.

بازدید: 118 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق این سایت مربوط به مدیریت امور عشایر استان اردبیل می باشد.
آدرس پستی: اردبیل، مجتمع بزرگ اداری بعثت - کد پستی 13191-56158
تلفن: 3-33741192 (045)      نمابر:  33741191 (045)    تلفن گویا:  33741194 -045