You are here: Home :: تازه ها و خبرها ضرورت توجه نظام بهره‌برداری سد خداآفرین به حقوق عشایر
دوشنبه, 18 ارديبهشت 1396 06:12

ضرورت توجه نظام بهره‌برداری سد خداآفرین به حقوق عشایر

(0 آرا)

نماینده مردم پارس آباد در مجلس تاکید کرد:

ضرورت توجه نظام بهره‌برداری سد خداآفرین به حقوق عشایر


 

نماینده مردم بیله سوار و پارس آباد در مجلس گفت: ضروری است نظام بهره‌برداری سد خداآفرین به حق و حقوق قانونی عشایر ساکن در منطقه توجه داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر اردبیل به نقل از خبرگزاری مهر،  شکور پورحسین در هفتمین جشنواره کوچ عشایر بیله سوار اظهار داشت: پروژه پایاب سدخداآفرین برای آبیاری ۶۲۲ هزار هکتار از اراضی شمال استان در حال اجراست.

وی باضافه کرد: ضروری است در خصوص این پروژه نظام بهره‌برداری مناسبی تعریف شده و حقوق قانونی عشایر در این نظام حفظ شود.

نماینده مردم بیله سوار و پارس آباد در مجلس متذکر شد: تعدادی از بهره‌برداران پروژه شامل بهره‌برداران قانونی با پروانه چرا و تعدادی بهره‌برداران عرفی هستند و انتظار می‌رود نظام بهره‌برداری بتواند بهره‌برداری از پایاب سد را به شکل مطلوبی ساماندهی کند.

پورحسین اضافه کرد: علاوه بر رعایت حقوق قانونی عشایر نظام بهره‌برداری می‌بایست در حفظ زندگی سنتی عشایر در منطقه نیز پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشد.

وی با اشاره به نقش عشایر در دفاع از سرحدات کشور گفت: عشایر شاهسون در مقاطع مختلف تاریخی چه زمانی که حکومت شیعی در کشور شکل گرفت و چه در زمان قاجار مرزداران با استقامت کشور بودند.

نماینده مردم بیله سوار و پارس آباد در مجلس ادامه داد: بعدها در زمان پهلوی اول و دوم فعالیت عشایر سرکوب شد اما در ادامه قبل و بعد از انقلاب عشایر اقدامات کم نظیری در دفاع از کشور داشته اند.

پورحسین به نقش عشایر در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: در آن مقطع عشایر تولیدات خود را به جبهه‌های جنگ می فرستاند.

وی افزود: با توجه به اینکه عشایر مصداق بارز تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی هستند لازم است نیازمندی‌های آن ها مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم بیله سوار و پارس آباد در مجلس با بیان اینکه آنتن دهی تلفن همراه، کشت و صنعت‌ها مختص عشایر  و گردشگری عشایر در این دوره از جشنواره طرح شده است، اضافه کرد: نمایندگان بی شک نیازمندی عشایر را در سطح بالاتر انعکاس خواهند داد.

...

بازدید: 127 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق این سایت مربوط به مدیریت امور عشایر استان اردبیل می باشد.
آدرس پستی: اردبیل، مجتمع بزرگ اداری بعثت - کد پستی 13191-56158
تلفن: 3-33741192 (045)      نمابر:  33741191 (045)    تلفن گویا:  33741194 -045