You are here: Home :: تازه ها و خبرها هفتمین جشنواره ملی کوچ عشایر 15 اردیبهشت برگزار می شود
دوشنبه, 11 ارديبهشت 1396 03:24

هفتمین جشنواره ملی کوچ عشایر 15 اردیبهشت برگزار می شود

(0 آرا)

فرماندار بیله‌سوار:

جشنواره ملی کوچ عشایر بیله‌سوار ۱۵ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.


 

فرماندار شهرستان بیله‌سوار گفت: هفتمین جشنواره ملی کوچ عشایر با دعوت از عشایر و اقوام مختلف کشور در ۱۵ اردیبهشت‌ماه امسال در بخش جعفرآباد مغان برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر اردبیل به نقل از خبرگزاری تسنیم ، آرام حلیم در جلسه هماهنگی برنامه‌های هفتمین جشنواره ملی کوچ عشایر در شهرستان بیله‌سوار اظهار کرد: این جشنواره متنوع‌تر و پربارتر از سالهای گذشته و به صورت ملی و با دعوت از عشایر و اقوام مختلف کشور در 15 اردیبهشت‌ماه  امسال در بخش جعفرآباد مغان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه هفتمین جشنواره کوچ عشایر امسال متفاوت‌تر و مطلوب‌تر از سالهای گذشته برگزار خواهد شد، گفت: در کنار معرفی آداب، رسوم و فرهنگهای عشایری مختلف توانمندیها و جاذبه‌های زیبا و ناشناخته زندگی و کوچ عشایری نیز در این جشنواره به نمایش گذاشته می‌شود.

حلیم برگزاری هفتمین  جشنواره ملی کوچ عشایر در این شهرستان را فرصت مناسبی برای معرفی ظرفیتهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی عشایر استان دانست و بیان رد: انتظار می‌رود همکاری و هماهنگی تمامی دستگاه‌های اجرایی استان را در این جشنواره ملی شاهد باشیم.

فرماندار شهرستان بیله‌سوار تصریح کرد: زندگی عشایری نمونه بارز اقتصاد مقاومتی در جامعه است و در طول تاریخ معیشت عشایر به صورت خودکفا و مستقل مبتنی بر فعالیتهای قومی و قبیله‌ای بوده و به عنوان قشر تولیدکننده نقش اساسی در توسعه اقتصادی کشور داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه عشایر به عنوان تولیدکنندگان محصولات دامی و صنایع دستی همواره نقش بسزایی در جوامع محلی و منطقه‌ای داشته‌اند، افزود: این جشنواره و گردهمایی‌ ها فرصتی را برای آنها فراهم خواهد کرد تا بازارهای عرضه محصولات خود را گسترش دهند.

حلیم  با بیان اینکه حدود 5.6 درصد جمعیت کل عشایر کشور را عشایر استان اردبیل تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: اقتصاد درون‌زای عشایر سبب رونق تولید به ویژه در حوزه کشاورزی و دامپروری استان و کشور می‌شود، که در حوزه شهرستان بیله‌سوار 15 هزار عشایر زندگی می‌کنند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تولید سالانه عشایر استان در حدود 150 میلیارد ریال در سال است، گفت: زندگی عشایری عین تحقق شعار اقتصاد مقاومتی است و هر آلاچیق عشایری نمودی از یک کارگاه تولیدی کامل است.

قادر تقی‌زاده با اشاره به برگزاری مسابقات قهرمانی کشوری تیراندازی با کمان سنتی برای انتخاب قهرمان قهرمان در این جشنواره ملی و عشایری از استانهای دیگر کشور بیان کرد: برنامه‌های آیینی از جمله موسیقی محلی اقوام، اجرای برنامه‌های نمایشی کوچ نمادین عشایر و عروس بران عشایری و برپایی آلاچیقهای عشایری به همراه عرضه تولیدات آنها برای این مراسم پیش‌بینی شده است.

.

بازدید: 124 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق این سایت مربوط به مدیریت امور عشایر استان اردبیل می باشد.
آدرس پستی: اردبیل، مجتمع بزرگ اداری بعثت - کد پستی 13191-56158
تلفن: 3-33741192 (045)      نمابر:  33741191 (045)    تلفن گویا:  33741194 -045