You are here: Home :: برنامه ساماندهی عملیات اجرایی اسکان انرژی نو
سه شنبه, 15 اسفند 1391 06:38

انرژی نو

(1 رای)

مزایای اسنفاده از انرژی خورشیدی در مناطق عشایری

انرژي خورشيدي عظيم ترين منبع انرژي در جهان است. اين انرژي پاك ، ارزان و بي پايان بوده و در بيشتر مناطق كره زمين قابل استحصال مي باشد . محدوديت منابع فسيلي و پيامدهاي حاصل از تغييرات زيست محيطي و آب و هواي جهاني ، فرصت هاي مناسبي را براي رقابت انرژي خورشيدي با انرژي هاي فسيلي خصوصاً در كشورهايي با پتانسيل بالاي تابش ايجاد نموده است .

در كشور ما نيز با توجه به نياز روز افزون به منابع انرژي و كم شدن منابع انرژي فسيلي ، ضرورت سالم نگه داشتن محيط زيست و كاهش آلودگي هوا ، محدوديت هاي برق رساني و گازرساني و تامين سوخت براي نقاط و روستاها و مناطق عشايري استفاده از انرژي هاي نو به ويژه انرژي خورشيدي مي تواند جايگاه ويژه اي داشته باشد .

با اين وجود ايران در راه بكارگيري انرژي هاي نو با موانع عمده و اساسي مواجه است . يكي از اين موانع وجود نفت ارزان و منابع غني هيدرو كربني در كشور است . نبود شناخت از انرژي هاي نو و مجهول ماندن مزاياي آن توسط مردم مسئولان از ديگر موانع دستيابي به انرژي هاي نو ، نبود توجيه اقتصادي علي الخصوص دراين برهه زماني است .

هرچند هزينه استفاده از انرژي خورشيدي بسيار بالاست ولي امروزه در سياست گذاري فقط هزينه سيستم هاي خورشيدي در نظر گرفته نمي شود .بلکه فوايد حاصل از بكارگيري آنها مانند كاهش آلودگي محيط زيست نيز مد نظر قرار مي گيرد . باتوجه به فن آوري هاي موجود و وسعت استفاده از انرژي هاي خورشيدي در دنيا به نظر مي آيد در بخش هايي مانند گرمايش ساختمان ها ، توليد آب گرم ، طبخ غذا ، خشك كن ها و آب شيرين كن ها ، اين انرژي مي تواند با انرژي رايج رقابت كند .

به گفته کارشناس بهسازی مدیریت امور عشایر استان اردبیل حال باتوجه به فوائد گفته شده درخصوص استفاده از انرژي ها نو و محدوديت برق رساني و گازرساني به مناطق عشايري به دليل پراكنش و صعب العبور بودن آن مي تواند از جايگاه مهمي برخوردار باشد . لذا پيش بيني اعتبار و تمهيدات لازم مبني بر ترويج و راه اندازي استفاده از پروژه انرژي هاي خورشيدي در مناطق عشايري يكي از ضروريات امر مي باشد كه بايستي قابل توجه مسئولين و دست اندركاران ذيربط قرار گيرد .

به طور كلي مي توان مزاياي استفاده از تجهيزات خورشيدي با توجه به شرايط زندگي عشيره اي و كوچرو بودن آنان به شرح ذيل عنوان نمود :

  • 1 -قابليت حمل و نقل و جابجايي آن به عنوان يك انرژي سیار،کاررا براي عشاير آسان
    مي سازد.

  • 2 - بسياري از مناطق عشايري كه هنوز به دليل صعب العبور بودن و پراكنش جمعيتي آن امكان استفاده از خدمات برق رساني و گاز رساني وجود ندارد ، مي تواند به عنوان بهترين و كم هزينه ترين سوخت جهت تامين نيازهاي سوختي عشاير به شمار آيد .

  • 3 - كاملاً سازگاز با محيط زيست مي باشد و بر خلاف ساير سوخت هاي فسيلي تهديدي براي محيط زيست به شمار نمي رود.

درسال گذشته از محل اعتبارات استانی مبلغ 80 میلیون ریال برای شهرستان بیله سوارمصوب گردید که تا کنون تعداد 5 دستگاه آبگرم کن خورشیدی در پنج نقطه از قشلاقات شهرستان تابعه نصب و راه اندازی گردید و پیش بینی های لازم جهت تامین اعتبار و پوشش کامل منطقه جهت استفاده از سیستم های خورشیدی انجام پذیرفته است.

بازدید: 1799 بار
برچسب‌ها

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق این سایت مربوط به مدیریت امور عشایر استان اردبیل می باشد.
آدرس پستی: اردبیل، مجتمع بزرگ اداری بعثت - کد پستی 13191-56158
تلفن: 3-33741192 (045)      نمابر:  33741191 (045)    تلفن گویا:  33741194 -045